همسرگزینی مجازی؛ نگاهی به همسریانی با بهره از فن آوری اطلاعات و روشهای عجیب


چند سال پیش وقتی یك روحانی جوان در تهران پایگاهی اینترنتی را برای همسریابی جوانان مسلمان راه اندازی كرد كمتر كسی فكر می كرد كه همسریابی اینترنتی و مشاوره مجازی برای ازدواج در ایران متداول شود .


ارتباط در فضای وب آسان تر است


به تازگی نیز یك موسسه پرسش نامه هایی 100 گزینه ای را با عنوان «كنكور ازدواج» و با هدف انتخاب همسری ایده آل در اختیار جوانانی قرار می دهد كه دوست دارند ازدواج كنند .


آیا در شرایطی كه بسیاری از جوانان در انتخاب همسر به دلیل فقدان بهره گیری از مشاوره صحیح دچار سردرگمی می شوند و برای رسیدن به مقصد خیلی وقت ها به بیراهه می روند با گسترش و تنوع فناوری های نوین ارتباطی شیوه ازدواج های آینده و همسریابی در میان جوانان ایرانی نیز تغییر خواهد كرد با اینكه سنت های هزارساله همچنان پابرجا خواهندماند ؟


موضوع مشاوره در جامعه ما هنوز برای بسیاری از افراد ناشناخته است و همه تنها به دنبال افزایش آمار ازدواج جوانان هستند اما نگاهشان به ازدواج عمیق و دوراندیشانه نیست . درواقع انتخاب صحیح و مناسب بسیار مهمتر از افزایش آمار ازدواج است . درحال حاضر 109 مركز خدمات مشاوره ای ازدوداج در تهران فعالند . سال های گذشته در كار تغییرات فرهنگی كه در جامعه روی داده بسیاری از بایدها و نبایدهای اجتماعی نیز دستخوش دگرگونی شده است این هنجار كه به آرامی جای خود را در میان باورهای مردم باز می كنند با باورهای گذشته همخوانی چندانی ندارند و حتی در تعارض یا تضاد با آنها نیز قرار می گیرند .


تغییرات به وجود آمده در شیوه های همسریابی جوانان از جمله مواردی است كه بسیاری از خانواده ها را با مسائل و مشكلات بسیاری روبه رو كرده است معیار انتخاب همسر نحوه شناخت همسر توقعات زن و شوهر جوان از یكدیگر و موارد مشابه تحت تاثیر دگرگونی های فرهنگی جامعه جوانان را در شرایط دشوار و متفاوتی نسبت به گذشته قرار داده است اگر تا دیروز وصلت میان دختر و پسر را بزرگترها به عهده می گرفتند اما امروز با حضور پررنگ تر اینترنت در جامعه جوان، پاپیش گذاشتن برای آشنایی دو طرف تا حدودی بر عهده سایت های همسریابی اینترنتی گذاشته شده است .


ازدواج تضمینی


تعجب نكنید ازدواج هم چون كنكور می تواند تضمینی باشد پس از ثبت نام برای استفاده از خدمات مشاوره ای ازدواج تضمینی كارشناسان موسسه برای ازدواج شما بسیج می شوند این روش به آقایان سخت گیر و مشكل پسند نیز توصیه می شود .


وقتی همسر دلخواه با تضمین صددرصد یكی از همین سایت ها در صفحه اول خود ازدوداج تضمینی را به مخاطبان وعده داده است .


همسریابی اینترنتی ایرانی


هرچند همسریابی اینترنتی در كشور ما عمری كوتاه و نوپایی دارد اما در مقابل سایت های خارجی مشابه سال هاست روی اینترنت فعالیت و تبلیغ دارند ظهور چنین سایت هایی در كشور نشان دهنده گسترش دایره نفوذ اینترنت در حوزه های غیر تخصصی و اجتماعی است . امروزه سایت های همسریابی اینترنتی به زبان فارسی محدود نیست و چندین سایت هم اكنون در این زمینه فعالیت دارند این سایت ها روز به روز گسترس می یابند و با تبلیغات مختلفشان همواره توجه هر بیننده ای را به سوی خود جلب می كند .


كسانی كه بخواهند با كمك اینترنت همسریابی كنند با مراجعه به سایت ها نام و نشان خود را در فرم های ویژه واردمی كنند و سپس به یك رشته پرسش ها درباره ویژگی های شخصیتی و خصوصیات مورد نظر شریك زندگی خود پاسخ می دهند و حتی می توانند عكس خود را نیز كنار آگهی قرار دهند . در سایت های همسریابی اسلامی علاوه بر این گونه اطلاعات از افراد در مورد مسائلی چون غذای مورد علاقه ( با توجه به حلال و حرام بودن آن ) و میزان تعهد و پایبندی آنها به رعایت موازین دینی پرسش هایی مطرح می شود .


درصورتی كه زن و مرد در این مرحله همدیگر را بپسندند با رد و بدل كردن ای میل و شماره تلفن به ارتباط خود ادامه می دهند تا بالاخره مرد پیشنهاد ازدواج را مطرح می سازد در مواردی نیز این زنان هستند كه برخلاف سنت غالب در جوامع اسلامی پیشنهاد ازدواج می دهند این شیوه كمتر سنتی است و در آن صراحت بیشتری وجود دارد چون انسان وقتی با كسی رودرروست نمی تواند بعضی خبرها را راحت بپرسد اما چنین كاری با كمك اینترنت و پست الكترونیكی عملی است چراكه همه چیز محرمانه است .


زندگی مشترك كاغذی


مراحل مشاوره در مراكز همسریابی اینترنتی به گونه ای است كه وقتی فرم موجود از سوی متقاضی تكمیل و به نشانی مقصد ارسال شد ، این فرم ها در كمترین زمان جمع آوری و در 18 رده سنی و تحصیلی تقسیم و تنظیم می شوند كه شامل مواردی مانند 20ساله (دیپلم ،‌زیردیپلم ) ، 21تا 26(دیپلم ،‌زیردیپلم، لیسانس،فوق لیسانس، دكترا) ، 28 تا 35 (دیپلم ، زیر دیپلم و ... ) 36 تا 40( دیپلم و زیر دیپلم ، لیسانس و ...) 40سال به بالا كه باز شامل مراحل تحصیلی همچون دیپلم ، زیردیپلم ، لیسانس ، فوق لیسانس و دكتری است می شود .


بعد از پر كردن فرم شماره یك استخراج و تنظیم آن به گروه سنی و تحصیلی با فرد مورد نظر تماس تلفنی گرفته می شود كه به شكل حضوری به مركز مراجعه كرده و فرم شماره دو را پر كند این فرم شامل پرسش های محرمانه و كلیدی است .


سربرگ فرم شماره دو شامل نام و نام خانوادگی ،‌جنس ، سن ، تحصیلات و همراهان ( پدر ، مادر ،‌خواهر ، برادر ، دوست یا هیچكدام ) است و گاه تا یكصد پرسش را دربرمی گیرد كه از جمله این پرسش ها می توان به این مواردی اشاره كرد همسر خوب از نظر شما كیست ، بارزترین ویژگی هایی كه همسر شما باید دارا باشد چیست ، چه هدیه مادی را به عنوان هدیه روز تولد و سالگرد ازدواج خود می پسندید تا چه حدی به نظم و ترتیب و سر وقت بودن متعهدید . دوراندیشی و آینده نگری در زندگی مشترك را چگونه می بینید و ...


در مرحله بعد یعنی بعد از كامل شدن فرم شماره 1 و 2 هر متقاضی می تواند از بین پوشه ای كه در دسترس او قرار می گیرد 5 گزینه را انتخاب كند . این پوشه شامل فهرست افرادی است كه تا حدی با معیارهای فرد متقاضی همخوانی دارد .


همچنین این مركز برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده فهرستت های موجود در پوشه را با حذف اطلاعاتی همچون شماره تماس پست الكترونیكی ،‌حذف كامل نشانی در اختیار متقاضی قرار می دهند بعد از آنكه 5 گزینه از سوی فرد انتخاب شد فرم شماره 1 و 2 و پنچ گزینه انتخابی یكجا بررسی شده و سپس قرار مشاوره كه زمان آن حدود 45 دقیقه است تعیین می شود به گفته مدیر یكی از پایگاه های اینترنتی همسریابی به طور میانگین هر روز 100 تا 150 نفر از این سایت بازدید می كنند .


ازدواج در سرزمین عجایب


همسریابی اینترنتی تنها در این روش خلاصه نمی شود چراكه دست كم 6 روش دیگر را نیز پیش روی مشتاقان ازدواج می گذارد . از جمله این روش های شركت در سمینار WHOFORWHO ، انتخاب همسر با روش SS ، یافتن همسر دلخواه به تكنیك COMFORCHAT ، یافتن همسر از طریق گرفتن شماره تلفن های خیابانی و یافتن و ارزیابی همسر آینده با شركت در برخی سمینار هاست.


همسریابی به روش کی برای کی Wh0 For Who


در یكی از سایت های اینترنتی همسریابی یكی از روش های شركت در سمینار WHOFORWHO عنوان شده است . در این روش به همه افراد یك كد تعلق می گیرد ،‌نام و نام خانوادگی افراد قابل شناسایی نیست هر شخصی كه در جایگاه قرار می گیردمشخصات خود و همسر دلخواه را اعلام می كند اگر یكی از حاضرین علاقه مند باشد با یكی از كدها در رابطه با ازدواج گفت و گو كند كد را در فرم ویژه یادداشت می كند هر شخص می تواند حداكثر 3نفر را یادداشت كند بعد از سمینار با استخراج نتایج با كمك كامپیوتر از افراد تلفنی دعوت می شود تا در موسسه حضور یافته و با یكدیگر به صورت چهره به چهره ، آشنا شوند این افراد بعد از حداكثر 3جلسه باید نتیجه را به موسسه اعلام كنند در صورت مثبت بودن بعد از مشاوره مراحل بعدی برای آشنایی بیشتر ادامه می یابد ورود به این سمینار 5هزار تومان است .


همچنین این سایت برای مشاوره های حضوری به ازای هر نیم ساعت 10 هزار تومان حق مشاوره و 10هزار تومان هم برای 3تا 5 نوبت مشاوره تلفنی دریافت می كند .


خواستگاری های ویدئویی و وكالتی پستی و تصویری


جالب اینجاست كه در كشور ما ازدواج های عجیب دیگری نیز متداول است . خواستگاری های ویدئویی و وكالتی پستی و تصویری .


در نوع اول ،‌دختران و پسران جوانی كه در فاصله های طولانی از یكدیگر در خارج از كشور زندگی می كنند به خاطر دوری راه نبود امكان دیدار حضوری از زندگی خود و خانواده شان فیلم ویدیویی تهیه می كنند و آن را برای یكدیگر می فرستند بدین ترتیب پس از بررسی های اولیه هر دو نفر نظرشان را به یكدیگر می گویند و چنانچه هر دو طرف نظر موافق داشتند قرار ملاقات حضوری تنظیم می شود وگرنه همه چیز همان جا پایان می پذیرد .


در ازدواج های وكالتی هم یكی از بستگان فردی كه امكان حضور در مراسم عقد را ندارد شخصی را به وكالت از طرف خود به مجلس عقد می فرستد ازدواج های پستی نیز شیوه دیگری است كه با پیدایش اینترنت و سایر وسایل ارتباطی پیشرفته به نوعی منسوخ شده است اما ناگفته نماند هنوز هم در كشور ما سنت های قدیمی در زمینه همسریابی و ازدواج پابرجا هستند . پس باید منتظر بمانیم تا ببینیم در دهكده جهانی چه سرنوشتی در انتظار ماست.


موارد سوءاستفاده در ازدواج های اینترنتی


هرچند كه اینگونه بهره برداری از اینترنت در فعالیت های اجتماعی به نوعی نویدبخش افزایش تعداد كاربران و تنوع در استفاده از اینترنت است اما در این میان سوءاستفاده هایی نیز صورت خواهد گرفت .


بسیاری از خانواده های مسلمان از همسریابی اینترنتی گریزانند . یك دلیل آنها بی اعتمادی به نیت واقعی زنان و مردانی است كه از طریق این سایت ها خود را معرفی می كنند یا از طرفی بعضی از آنها تنها به نیت ازدواج با شهروندی آمریكایی و كسب اجازه اقامت و كارت سبز پا پیش می گذارند .


در این زمینه نیز یك ایرانی مقیم آمریكا به نام كیوان صالحی پس از تجربه شخصی ناموفق ، پایگاه اینترنتی همسریابی خود را به راه انداخته است .


كیوان صالحی در سایت خود نوشته است هفت سال پیش از طریق اینترنت با دختری از اندونزی آشنا شد و با صرف 10هزار دلار و شش ماه وقت او را به قصد ازدواج به تورنتو دعوت كرد ولی پس از مدتی متوجه شد كه این خانم در سایت اینترنتی دیگری آگهی گذاشته تا با پیدا كردن مردی آمریكایی به این كشور برود و ساكن دایمی آنجا شود . به گفته صالحی از زمانی كه سایت خود را راه اندازی كرده بارها به مراسم ازدواج كسانی دعوت شده كه از طریق سایت او با یكدیگر آشنا شده اند .

همشهریتاريخ : شنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۰ | 19:29 | نویسنده : سارا |